Sıkça Sorulan Sorular

be digital hospital sık sorulan sorular

Beyin ve sinir cerrahisi

Beyin pili tedavisinden sonra hastaların beklentileri ne olmalıdır?

Beyin pili ameliyatından sonra hastaların en temel sorunları olan titreme, donma, katılık ve hareket yavaşlığı ve istemsiz hareketler gibi şikayetler büyük ölçüde ortadan kalkar. Ayrıca kontrol kontrolünde ameliyat sonrası ilaç adet ve dozlarında yapılan değişliklerde hastaları oldukça rahatlatır Fakat unutulmaması gereken beyin pili ameliyatı Parkinson hastalığını tamamen çözen bir tedavi yöntemi değil hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ve hastanın günlük yaşam kalitesini arttıran bir tedavi yöntemidir.

 

Ortopedi ve travmatoloji

Diz protezi ameliyatından ne kadar süre sonra yürüyebilirim?

Diz protezi ameliyatından sonra hastalar ameliyatın ertesi günü destek yardımı ile yürüyebilir. Ameliyatın hemen ertesi günü diz hareketlerine başlanır ve hasta kısa bir sürede yürümeye başlayarak taburcu olur.

 

Üroloji

Seyahat ederken idrar kaçırma ile nasıl baş edebilirim?

Araba ile seyahatlerde çok sık mola vererek, uçak otobüs vs gibi tuvaletin olduğu araçlarda tuvalete çok yakın bir koltukta seyahat ederek bu sorunu önleyebilirsiniz. Kendinizi daha rahat hissetmek için seyahat boyunca koruyucu ped kullanmak da sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır. Ayrıca seyahat öncesinde sıvı tüketimini kontrol etmek de size yardımcı olacaktır.

Prostat belirtileri tedavi edilmezse ne olur?

Prostat belirtileri tedavi edilmediğinde, mesanede divertikül, taş, idrar yolu iltihabı oluşması, idrar yapama ve kronik böbrek yetersizliği gibi ciddi durumlara yol açabilir.

Prostat ameliyatından sonra cinsel fonksiyonlarda bir değişiklik olur mu?

Da Vinci robotik cerrahi sistem ile detaylı ve hassas bir çalışma ortaya çıkarıldığında özellikle prostat ameliyatları sonrasıda, idrar kaçırma ve penis sertleşme bozukluğu gibi riskler de minimuma indirilmiş oluyor.

Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştirilen operasyonların geleneksel yöntemlere göre avantajları nelerdir?

Robotik kollar tüm operasyonu minimal kesiler açarak gerçekleştirdiği için hastanın iyileşme süresi çok daha kısa, enfekte olma riski çok daha azdır. Ayrıca bu kadar minimal kesiler ile estetik açıdan da avantajlı bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

Robotik kolların hareket kabiliyeti, 6 yöne gitme, 540 derece dönme gibi becerilerinin yanı sıra operasyon esnasında kollarda herhangi bir titreme olmaması operasyonun başarı oranlarını yükseltmektedir.

Cerrahi ekibin yaşadığı avantajlardan biri de görüntünün detaylı ve kaliteli oluşu. Robotik kollarda bulunan kamera sistemi, operasyon gerçekleştirilen bölgeden aldığı görüntüyü 3 boyutlu ve yaklaşık 10-12 kat daha büyük bir şekilde cerrahi ekibin kullandığı ekranlara yansıtır. Böylelikle adeta bir minyatür çalışması yapar gibi detaylı ve hassas bir operasyon gerçekleştirilebilir.

Bu şekilde detaylı ve hassas bir çalışma ortaya çıkarıldığında özellikle prostat ameliyatları sonrasıda, idrar kaçırma ve penis sertleşme bozukluğu gibi riskler de minimuma indirilmiş oluyor.

Tüm prostat kanseri vakaları da Vinci robotik cerrahi sistemi ile ameliyat edilebilir mi?

Tüm prostat kanseri vakaları da Vinci robotik cerrahi sistemi ile ameliyat edilemez. Burada kişinin hastalığının prostata sınırlı olması, yani herhangi bir yayılım (metastaz) olmaması en öncelikli şarttır. Ayrıca hastanın genel durumu, ek hastalıkları da, robotik prostat kanseri ameliyatı kararı alırken göz önünde tutulması gereken faktörlerdir.

 

Plastik ve estetik cerrahi

Çene estetiği tekrar edilmesi gereken bir uygulama mıdır?

Kullanılan dolgu maddesinin cinsine ve kişilerin genetik yapılarına bağlı olarak 4- 16 ay arasında kalıcılığa sahip olan bu dolgu yöntemi etkisi azaldığında tekrar edilebilecek basit bir işlemdir.

 

Saç ekimi

Saç ekimi operasyonundan ne kadar zaman sonra istenen sonuç elde edilir?

Saç ekiminde, ekim yapılacak alanın büyüklüğe bağlı olarak alınan kök miktarı farklılık göstermektedir. Ekim sonrasında istenen sonucu almak ortalama 6 ila 18 ay arasında sürmektedir.

 

Kardiyoloji

Aritmi tanısı nasıl koyulur?

Hastaya aritmi tanısı koyabilmek için EKG çekilmesi ya da sık aralıklarla yaşanan sorunlar varsa genel olarak 24 ile 72 saat arası Holter izlemi en çok tercih edilen tanı yöntemlerindendir.

Efor testi, ekokardiyografi, koroner anjiyografi gibi testler ise aritminin türünü saptamaktan çok aritmiye eşlik eden yapısal kalp hastalıklarını belirlemek için kullanılan yöntemlerdir.

 

Kadın sağlığı ve doğum / jinekoloji

Kızlık zarı dikimi ilişki sırasında anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi jinekolojik bir muayenede hekim tarafından anlaşılabilir ancak ilişkiye girilen partnerin bunu anlaması mümkün değildir.

Seyahat ederken idrar kaçırma ile nasıl baş edebilirim?

Araba ile seyahatlerde çok sık mola vererek, uçak otobüs vs gibi tuvaletin olduğu araçlarda tuvalete çok yakın bir koltukta seyahat ederek bu sorunu önleyebilirsiniz. Kendinizi daha rahat hissetmek için seyahat boyunca koruyucu ped kullanmak da sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır. Ayrıca seyahat öncesinde sıvı tüketimini kontrol etmek de size yardımcı olacaktır.

 

Tüp bebek tedavisi

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemleri arasındaki farklar nedir?

Tüp bebek laboratuvar ortamında sperm hücresi ve yumurta hücresinin bir araya getirilerek döllenmesi olarak tanımlanırken; mikroenjeksiyon tekniğinde baba adayından alınan uygun sperm hücresi anne adayının yumurta hücresi içerisine yerleştirilir ve yumurta hücresinin döllenmesi sağlanır. Genel olarak erkek kaynaklı infertilitede mikroenjeksiyon tercih edilir.

 

Onkoloji

Kanser tedavisinde cerrahi operasyonlar kanserin yayılmasına sebep olur mu?

Kanser tedavisinde, doğru yapılan cerrahi ve biyopsi kanserin yayılmasına veya büyümesine sebep olmaz. Bir kişiye kesin kanser tanısı konabilmesinin tek yolu biyopsi yapılmasıdır.

Kanser tedavisi ile ilgili çok fazla doktor ve hastane seçeceği var. Benim için en uygun olanı nasıl seçebilirim?

Kanser hastalığında hastalığın seviyesine ve kişinin fiziksel durumuna bağlı olarak tedavi seçenekleri değişmektedir. Fakat özellikle çevreden gelen farklı bilgiler de hastaların kafasını karıştırabilir ve yanlış seçimler yapmalarına sebep olabilir. Bella Health ekibi onkoloji tedavilerindeki deneyimi ile birlikte çalıştığı hekim ve hastane seçenekleri arasından sizin en doğru seçimi yapmanızı sağlayacaktır.

Onkoloji tedavilerinde ameliyat, radyoterapi, kemoterapi hepsinin de uygulanması şart mı?

Böyle bir şart yoktur. Kanserin köken aldığı bölgeye, hücre tipine ve hastalığın evresine göre uygulanması gereken tedavi yöntemi değişiklik göstermektedir. Hekiminiz sizi tedavi süreci ve kapsamı ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.

 

Burun estetiği

Burun estetiği ameliyatım başka bir estetik operasyon ile beraber yapılabilir mi?

Estetik operasyonlarda karar verme süreci oldukça uzundur. Kişiler hem ameliyat yöntemi hem yapılacak operasyon hem de hekim ile ilgili pek çok araştırma yapar. Fakat ameliyatı olmaya karar verdikten sonra da çoğunlukla birden fazla işlemi aynı anda yaptırarak istenen değişimine bir an önce kavuşmak isterler. Bu tıbbi açıdan uzman doktorların gözetiminde mümkündür. Ameliyatı gerçekleştirecek hekim hastasının ihtiyaçlarını ve isteklerini değerlendirip uygun bir planlama yapacaktır.

Nefes alma problemimi düzelttirirken aynı zamanda burnun şekli de istenen şekilde değiştirilebilir mi?

Estetik kaygı dışında nefes alma güçlüğü nedeni ile yapılan burun ameliyatları olabileceği gibi aynı operasyonda burun estetiği de yaparak hastanın istediğini görünüme kavuşması sağlanabilir. Nefes darlığı nedeni ile ameliyat edilen hastalar arasında çok yaygın olarak burun estetiği de tercih edilmekte ve iki işlem aynı anda başarılı şekilde yapılabilmektedir.

 

Gastroenteroloji

Bella Health Assistance olarak doktor ve hastane tercihini neye göre yapıyoruz?

Bella Health Assistance ekibi Türkiye’deki profesyonel hekim ve A sınıfı Uluslararası Akreditasyon kriterlerine uygun hastane ağı ile gelen konuklarına ihtiyaçlarını dinleyerek onlar için en uygun hekim ve hastane seçimini sizinle beraber yapmaktadır.

Operasyon tarihimden ne kadar zaman önce Türkiye’ye gelmem gerekiyor?

Bu durum geçireceğiniz operasyona bağlı olarak değişmektedir. Önceden yapılması gereken tetkikler ve uygulamalar ile ilgili Bella Health ekibi sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecek ve tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.

Bella Health aracılığı ile tıbbi tedavimi gerçekleştiriyor olmanın bana nasıl avantajları var?

Bella Health aracılığı ile gerçekleştirlen tedaviniz boyunca deneyimli ekibimiz tüm detayları sizin adınıza profesyonel bir şekilde organize edecektir. Seçilen doktor ve hastane ile ilgili Bella Health avantajlarından faydalanacak ve en doğru tedaviyi en uygun koşullar ile tamamlamış olacaksınız.