Sağlıkta Türkiye

Türkiyede sağlık turizmi

Turizm tüm dünya ülkeleri açısından önemli bir gelir kaynağıdır. Bunun yanında kişilerin günlük ihtiyaçlarının artması ve teknolojik gelişmeler turizm sektöründe de köklü değişiklikler meydana getirmektedir. Eskiden insanlar sadece yeni yerler görmek, keşfetmek ve benzeri amaçlar ile seyahat ederken artık günümüzde yeni yerler görmenin yanı sıra bir yandan da tedavilerini yaptırmak, gittiği ülkenin doğal kaynaklarından (kaplıca vb) faydalanmak ve en önemlisi de iyi bir doktor ve hastane hizmeti almak için seyahat edenlerin oranı oldukça yüksek.

Sağlık turizmi alanında tüm dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye, gerek sağlık hizmetleri gerekse turizm seçenekleri ile son yıllarda başarılarını daha da arttırmıştır. Ürolojiden beyin cerrahiye, ortopediden kadın doğum hastalıklarına kadar pek çok farklı branşta başarılı çalışmalar ortaya çıkaran Türkiye’nin bu başarısının arkasındaki en önemli etkenlerden biri de sağlık personelleri ve hastanelerin yüksek teknoloji donanımlarıdır.

Özellikle yüksek teknolojili ameliyatlar, üroloji, beyin cerrahi, ortopedi, kadın doğum, diş sağlığı, kardiyoloji ve plastik cerrahi alanlarında dünya çapında tanınmış başarıları olan hekimler ve uluslarası akreditasyona sahip hastane ağlarının bir araya gelmesi ile Tükiye sağlık turizmi konusunda oldukça başarılı bir noktaya gelmiştir.  Ayrıca yabancı konuklar için sunulan çeşitli konaklama seçenekleri, gezi ve kültür turlarının yanı sıra alışveriş imkanları da Türkiye’nin sağlık turizmi konusunda başarılı bir merkez olmasına büyük orada katkıda bulunmaktadır.

Türkiye’de sağlık turizmi konusunda hizmet veren hastanelerde dünya liderleri ile yarışacak en ileri teknoloji cihazlar ile sağlık hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca robotik cerrahi, kemik iliği nakli veya organ nakli gibi zor vakalarda da oldukça yüksek bir başarı oranına sahiptir. Doktorlar da yaptıkları zorlu ameliyatlar, yayınladıkları makaleler, uluslarası platformlardaki bilinirlikleri ve çalışmaları ile Türkiye’nin adını üst sıralara taşımaktadır.