Burun Estetiği Ameliyat ve İyileşme Süreci

Burun estetiğinde hedefimiz her zaman hastaların güzel bir buruna sahip olmasının sağlamanın yanı sıra, yüz hatları ile uyumlu ve rahat nefes almalarına yardımcı olacak bir buruna da sahip olmalarını sağlamaktır. Tüm bu hedefler ve burunun mevcut yapısı da bu esnada hangi tekniğin kullanılacağına ve hangi işlemlerin yapılacağına karar vermede büyük rol oynar.

Burun estetiği yani bir diğer adı ile rinoplasti sadece görünümü etkileyen bir işlem değildir. Kişinin sağlıklı bir şekilde nefes almasını da büyük oranda etkiler. Bu da işlemlerin herhangi bir kişi tarafından değil; deneyimli, profesyonel ve alanında uzman bir hekim tarafından yapılmasını gerektirir.

Açık teknik ve kapalı teknik (izsiz) burun estetiği nedir?

Burun estetiğinde kimi hastada sadece burundaki şekil bozuklukları giderilir, kimi hastada ise bu işlem ile birlikte nefes almada yaşanan sorunlar da ortadan kaldırılır.  Açık teknik burun estetiği ve kapalı teknik burun estetiği arasında fark aslında her iki burun deliğimizin ortasında bulunan ve kolumella ismi verilen bölgeden yapılan kesidir. Hastanın burun ameliyatı planlanırken aslında hastanın cilt ve burun durumuna göre karar verilebilen bir durumdur. Uygun hasta da kapalı burun estetiği çok güzel sonuçlar verirken özellikle revizyon hastalarda açık teknik kullanılması daha uygundur.

Burun Estetiği ne kadar sürer?

Estetik burunun süresi aslında hastanın özeliklerine göre değişmektedir. Kullanılacak yöntem, hastanın mevcut durumu ve tabii ki burunun mevcut durumu süreyi etkiler. İlk ameliyat ise yaklaşık 2-2.5 saat kadar sürer. İkinci ameliyatlar süre biraz daha uzamaktadır. 3-3.5 saat civarında sürmektedir.

Ne kadar sürede iyileşir

Burun estetiği ameliyatlarından sonra hafif bir ağrı ve sızı hissedilmesi normaldir. Kimi hastada yüzde şişlik, morarma, nefes almada zorluk veya tıkanıklık olabilir. Tüm bu şikayetler kısa bir sürede ortadan kalkacaktır. İlk bir haftanın sonunda büyük oranda iyileşme gözlemlenir. Doktorun verdiği tavsiyelere uyulması ile ikinci haftanın sonunda hastalar normal yaşamlarına büyük oradan dönmüş olur.