Pandeminin Yarattığı Stres Saçlarınızın Dökülmesine Neden Olabilir !

Covid-19 pandemisi hemen hemen herkesin hayatında büyük değişikliklere neden oldu. Sosyal yaşamlar neredeyse tamamen değişti. Aşı, maske ve sterilizasyon ürünleri gündemi neredeyse tamamen kaplıyor.

Bu süreçte vücut direncini yüksek tutmak için sağlıklı bir psikolojiye sahip olmanın önemini pek çok uzman dile getirdi. Pandeminin yarattığı stres, uyku ve yeme bozukluklarına yol açarken bu durum da vücut direncinin düşmesine neden olabiliyor. Peki stresin etkileri bu kadar mı? Tabii ki değil!

Stres kaynaklı saç dökülmeleri de bu süreçte yüzdesel olarak yükselişe geçti. Strese bağlı saç dökülmesi, genellikle stresli bir durum veya olay yaşandığı an değil, bu süreçten birkaç ay sonra ortaya çıkabiliyor. Dolayısı ile stresli sürecin uzaması, stresin vücutta ortaya çıkardığı etkileri de arttırabiliyor.

Strese bağlı saç dökülmelerinde tedavi sürecinin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak planlanması gerekir. Stres ile başa çıkma ve stresi yönetme ile ilgili psikolojik destek almak kişinin günlük yaşamını kontrol altına almasını sağlayacaktır.

Sonrasında stresin vücutta yarattığı etkileri ortadan kaldırmak için saç ekimi ve benzeri uygulamalar ile dökülen saçlar yeniden kazanılabilir ve kişi kendisindeki iyileşmeyi fiziksel olarak görerek kendine güvenen, güçlü bir birey haline gelebilir.

Unutmayın! Saç dökülmesi kişileri sadece fiziksel olarak etkilemez, psikolojik olarak da etkiler. Bu nedenle dökülen saçların yeniden kazanılması da fiziksel olarak olduğu kadar psikolojik olarak da olumlu bir etki yaratacaktır.