Dünya Tarihinde Salgın Hastalıklar

Son bir yıldır hayatımızda olan Covid-19 pandemisi ile, gözler dünya tarihindeki geçmiş salgın hastalıklara çevrildi. Yakın tarihte yaşanan İspanyol gribi veya 1 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan kolera pandemileri hakkında neler biliyorsunuz?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bir hastalığın pandemi olarak sayılabilmesi için, dünyanın farklı bölgelerinde, büyük kitleler üzerinde etki gösteren bir salgın hastalık olması gerekiyor. İnsanlık tarihinin başlarında az sayıdaki nüfus dünya genelinde daha bağımsız ve izole olarak yaşıyordu. Bu  şartlar da mevcut hastalıkların yayılmasını ve geniş kitleler üzerinde etki etmesini neredeyse imkansız hale getiriyordu.

Fakat günümüze yaklaştıkça teknolojik gelişmeler ile kıtalar arası ulaşım ve etkileşimin hızla yükselmesi hastalıkların da aynı hızla yayılmasına neden oldu. Pandemilerin tarihini yakından incelediğimizde, çok sayıda insanın hayatını etkileyen ve sayıca büyük ölümlere yol açan pandemiler veba, kolera, AIDS, grip ve son olarak koronavirüs pandemisi olarak sıralanabilir.

1918 sonbaharında başlayan İspanyol gribi, 500 milyon kişinin hastalanmasına ve yaklaşık 50 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Covid-19’da hastalık büyük oranda yaşlı insanları etkiliyorken, yıllar öncesinde yaşanan İspanyol gribinde hastalıktan 20-30 yaş arasındaki gençler büyük oranda etkilenmişti.

İspanyol gribinden bu yana geçen 100 yıl içinde, dört grip salgını daha yaşandı fakat ölüm oranı hiç bir zaman İspanyol gribini geçmedi. Tabii ki geçen yıllar zarfında tıp alanında ve bilimsel alanda kat edilen yolların hem hastalıkların belirlenmesi hem de tedavi süreçleri ile ilgili uygulamaların hayata geçirilmesinde çok büyük katkıları oldu.

İspanyol gribinde uygulanan sosyal mesafe tedbirlerinin pek çoğu şu an Covid-19 nedeni ile tekrar uygulanmaya başladı. Sosyal mesafe ve hijyen tedbirleri ile vaka sayısının kontrol altına alınmasının ardından aşı uygulamasının yaygınlaşması ve daha önceki pandemilerde olduğu gibi bir süre sonra hastalığın artık salgın kategorisinden çıkarılması ve hayatın normale dönmesi planlanıyor.