Covid Aşısının Neden Soğukta Tutulması Gerekiyor?

Yaklaşık bir yılı aşkın süredir hayatımızda olan Covid-19 pandemisinde aşı uygulamasının tüm dünyada yaygınlaşması ile salgın kontrol altına alınmaya başladı. Tüm dünya için büyük bir belirsizlik ile başlayan süreçte aşı uygulamaları ile ilgili farklı sorular gündemde.

Aşı uygulamaları ile ilgili farklı pek çok firmanın ürettiği aşı söz konusu olsa da, aşıların genel bir özelliği de soğuk ortamda saklanıyor olmaları. Peki ama neden aşı belirli bir sıcaklık derecesinin altında saklanmalı?

Aşılar da pek çok gıda maddesi gibi bozulabilen bir yapıya sahiptir. Özellike Moderna ve Pfizer aşıları gibi geliştirilmekte olan protein bazlı mRNA bazlı aşıların korunabilmesi için minimum ve maximum sıcaklık dereceleri söz konusudur. Yani bu aşılar sıcaklık belirli bir derecenin altına indiğinde veya üstüne çıktığında bozulabiliyor.

Bu nedenle aşılar üretim aşamasından, son uygulama noktasına ulaştırılana kadar soğuk zincir adı verilen bir sistem ile taşınıyor. Üretilen tesiste, tesisten çıktığı andan uygulama yapılacak ana kadar bulunduğu tüm ortamlarda sıcaklık özel sistemler ile belirli aralıklarda tutuluyor.