Covid-19 Pandemisinde Sağlıklı Bir Psikoloji İçin 6 Öneri

Neden yorgun olduğunuzu anlayın ve kendinize yüklenmeyin!

Birçok kişi için küresel bir salgın daha önce hiç yaşanmamış bir durum. Neredeyse herkesin hayatı büyük oranda değişti. Gelecek üzerindeki kontrolü kaybetme hissi, para ve sağlık konusunda yaşanan edişeler ile birleştiğinde vücudunuzda duygusal ve fiziksel olarak yük yaratıyor. Bu da yorgun hissetmenize neden olabiliyor. Yorgun hissetmenizin nedenlerini anlayıp kabullendiğinizde kendinizi çok daha iyi hissediyor olacaksınız.

Küçük ve ulaşılabilir hedefler belirleyin !

Yorgunluğunuza neyin katkıda bulunabileceğine dair bir fikriniz varsa, bazı küçük, ulaşılabilir değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin gece yatmadan önce ekrana bakma süresini azaltın, bir uyku rutinine bağlı kalmaya çalışın ve uyuduğunuz odayı serin tutmaya çalışın. Bir sonraki adımda, günlük beslenmenizin yeterli D vitamini ve B12 kaynağı içerip içermediğini düşünün. Araştırmalar, D vitamini eksikliğini düşük duygudurum seviyeleri ile ilişkili olduğunu ortaya çıkarıyor.

Son olarak, sosyal mesafeyi uygularken sadece 15 veya 30 dakika bile olsa dışarı çıkabiliyorsanız, biraz doğal ışık ve açık havada yürüyüş yapmanın faydasını hissedeceksiniz.

Gerekli durumlarda yardım isteyin !

Psikolojik olarak kendinizi kötü hissediyorsanız ve bu durumu düzeltmek için bir adım atacak gücü kendinizde bulamıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Pandemi ile birlikte online terapi uygulamaları çok yaygınlaştı. Unutmayın, zihnimin zaman zaman bizim en büyük düşmanımız olabiliyor. Konuşmak, omuzlarınızdaki yükün bir kısmını almanın harika bir yoludur.

Kendinizi iyi hissettiren şeyleri yapın !

İster iş, ister çocuk bakımı, uzaktan öğrenme veya bunların tümü olsun, bir günde birden fazla önceliği dengelemek, kendinize zaman ayırmayı imkansız hale getirebilir. Her gün sadece “sizin için” olan bir şeyi yapmayı planlamanızı öneriyoruz. Güzel, uzun bir banyo yapmak, yoga yapmak veya en sevdiğiniz kitabın bir bölümünü okumak gibi sizi besleyen şeylere zaman ayırdığınızda kendinizi çok daha iyi hissediyor olacaksınız.

Küçük zaferleri kutlayın !

Ne kadar büyük veya küçük olursa olsun başarılarınızın farkına varmak önemlidir. Günde bir hedef belirleyin. Yürüyüşe çıkmak veya yemek yapmak olabilir. Hayatınızın pandemiden önceki döneminde günlük planlarınızdaki kadar çok hedefi başarmaya çalışarak kendinize yüklenmeyin.  Küçük hedeflere ulaşmak özgüvene ve özgüvene yardımcı olacaktır.

Online sosyalleşin !

Arkadaşlarımız ve ailemizle yüz yüze sosyalleşmek şu an için beklemede, ancak şu anda sevdiğimiz insanlarla, özellikle kışın ortasında bağlantı kurmak gerçekten önemli.

Sosyal bağlantı zihinsel ve fiziksel sağlığımız için çok önemlidir ve başkalarıyla ilişkilerimiz hayatta kalmamız ve refahımız için hayati önem taşır. Bir arkadaşınıza veya aile üyesine görüntülü görüşerek sosyalleşebilir, arkadaşlık bağlarınızı güçlendirebilirsiniz.