Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs neden yırtılır?

Menisküs yırtılması için pek çok farklı neden söz konusudur. En sık karşılaşılan nedenler dizin dönmesi veya burkulması olmakla birlikte ayağın sabit kaldığı fakat, vücudun döndüğü durumlar ve ağır kaldırma da menisküs yırtılmasına neden olabilir. Ayrıca ileri yaşta yıpranmaya bağlı yırtıklar da ortaya çıkabilir.

Menisküs yırtılması, küçük yırtıklarda hafif ağrı ve şişme ile belli olur. Orta dereceli yırtıklarda ise dizde şişme daha fazla olur ve hareket kısıtlılığı oluşsa da hasta yürüyebilir. İleri derece yırtıklarda ise dizde kilitlenme veya takılma olur. Ayrıca hasta dizini tamamen düz hale getiremez.

Menisküs yırtığı nasıl tedavi edilir?

Menisküs yırtıklarının tedavisinde yırtığı derecesi, nerede olduğu ve hastanın genel durumu uygulanacak tedavi konusunda hekimleri yönlendirir. Dinlenme, buz kullanımı, dizlik kullanımı, fizik tedavi veya cerrahi müdahale uygulanabilecek tedavilerdir.

Menisküs yırtığı ameliyatı

Artroskopik cerrahi ile yapılan menisküs yırtığı ameliyatlarında yırtık dikilir veya yırtılan bölge komple çıkarılır. Hasta ameliyat olduğu gün ayağa kalkabilir ve yürüyebilir. Günlük yaşamına dönmek için 1-2 hafta dinlenmesi, sportif aktiviteler yapması için ise 1-1,5 ay beklemesi önerilir.