Kalça Kireçlenmesi

Kalça eklemi en sık kullanılan eklemlerden biridir ve dolayısı ile kalça kireçlenmesi de sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. En sık kullanılan eklemlerden biri olmanın dışında fazla kilo, yaş ilerledikçe incelen kemik yapısı, yanlış beslenme ve sigara & alkol tüketimi de kalça kireçlenmesine neden olmaktadır.

Kalça kireçlenmesinin en sık görülen belirtilerinin başında kasık ağrısı yer alır. Ayrıca hastanın yürürken ağrı hissetmesi ve aksaması da kalça kireçlenmesinin belirtileri arasında yer alır.

Kalça kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

Kalça kireçlenmesi eğer erken aşamada belirlenebilir ise, cerrahi operasyona gerek kalmadan kilo verme, yürürken destek kullanma, fizik tedavi ve ilaç desteği ile tedavi edilebilir. Fakat kireçlenmenin ileri düzey olduğu vakalarda vücutta deformasyon düzeyi yükselir ve bacak boyu farkı oluşabilir. Bu vakalarda cerrahi operasyonlar ile tedavi mümkündür.

Kalça kireçlenmesi ameliyatı

Kalça kireçlenmesi ameliyatı, genel anestezi gerektirmez ve hasta ameliyattan bir gün sonra yürüteç yardımı ile ayağa kaldırılabilir. Ameliyat sonrası uygulanan fizik tedavi programları ile hastalar sağlığına kavuşabilir.