Halluks Valgus

Halluks valgus nedir?

En sık görülen ayak şekil bozukluğu olan halluks valgus, ayak baş parmağının (halluks) yana doğru sapması olarak tanımlanır. Ayak baş parmağındaki sapma, ilk zamanlarda yana doğru olsa da, zamanla ayak baş parmağının ucu ve tırnak da ön düzemde yana doğru sapar.

Bu durum eklem bölgesinde bir şekil bozukluğuna neden olur ve zamanla iltihap oluşumu gözlenir. Eklem bölgesinde oluşan bu iltihap ayağın ayakkabıya doğru şişmesine ve bu bölgede ağrı oluşmasına neden olur.

Ayrıca pek çok halluks valgus vakasında ayak baş parmağı yana sapmanın yanı sıra, diğer parmağın üstüne de çıkar. Bu da diğer eklemlerde de ağrı oluşmasına yol açar.

Halluks valgus nasıl tedavi edilir?

Halluks valgus tedavisinde pek çok farklı yöntem mevcuttur. Hasta için en doğru yöntemin ne olacağı hastalığın durumuna göre değişir.

Başlangıç safhalarında olan vakalarda gece kullanılacak bir atel ile tedavi edilebilir. Bu atel ayak baş parmağının olması gerektiği gibi hareket etmesine yardımcı olarak eklemlerin sağlıklı kalmasını sağlar.

Bir diğer seçenek de halluks valgus için özel olarak üretilen ayakkabı tercih etmek olacaktır. Bu ayakkabılar ayak ile ayakkabı arasındaki sürtünmeyi engeller ve böylelikle eklemde daha fazla iltihap oluşmaz ve şekil bozukluğu önlenmiş olur.

İlerleyen vakalarda ise cerrahi operasyon gereklidir. Cerrahi yöntemlerde amaç her zaman için ayağın normal yapısına ulaşmasını sağlamaktır.