Prostat Büyümesi

Prostat Büyümesi Nedir? Nelere sebep olur?

Meni sıvısının büyük bir kısmını salgılayan bez “prostat” olarak adlandırılır. 35 yaş sonrası büyümeye başlayan prostat bezinin tek başına büyümesi bir hastalık olarak sayılmaz. Zira bu çok sık rastlanılan bir durumdur.

Burada durumu hastalık olarak tanımlamamıza neden olan şey, prostat bezinin büyürken idrar borusuna baskı yapmasıdır. İdrar borusuna yapılan bu baskı hastaların idrar yaparken zorlanmasına neden olur. Aynı zamanda bu zorlanmadan dolayı mesanede gerilme olur ve bu gerilme de hastaların sık sık fakat az miktarda idrar yapmasına neden olur. Bu aşama artık tedavi uygulanması gereken aşamadır.

Prostat Büyümesi Tedavisi

Prostat büyümesi tedavisinde ilk tercih hastaların medikal bir tedavi uygulanarak ağızdan ilaç alması ile iyileşmesini sağlamak olur. Verilen ilaçlar prostat bezinin çevresindeki kasların gevşemesine ve prostatın küçülmesine neden olur. İlaçların yan etkileri olabileceği gibi başarılı bir şekilde tedavi ettikleri vakalar da oldukça fazladır.

TUR-P

Prostat büyümesi tedavisinde ilaç kullanımı sonrasında istenilen başarı elde edilemedi ise veya hasta ilaçların yan etkilerinden muzdarip oldu ise bu aşamada kapalı prostat ameliyatı tercih edilebilir. Kapalı prostat ameliyatı anestezi altında yapılır. Hastalar ameliyat sonrasında birkaç güç hastaneden yatarak takip edilir ve sonrasında taburcu olarak normal yaşamına devam edebilir.

Greenlight Lazer Tedavisi

Lazerle prostat ameliyatı yukarıda bahsi geçen TUR-P ile benzer bir teknikle uygulanır. Fakat bu tedavide prostat kazınmaz, lazer yardımıyla eritilir. Bu tedavinin avantajı kanamasız olması ve TUR-P yaparken kesilmesi gereken bazı kan sulandırıcı ilaçların kullanımına devam edilebilmesidir. Tüm avantajlarının yanı sıra, Greenlight Lazer Tedavisi çok eski bir uygulama değildir. Bu nedenle daha eski bir uygulama olan TUR-P tekniğine oranla kesin kanıtlar oluşmamıştır. Burada en önemli faktör bu uygulamayı yapacak olan hekimin deneyimidir.

Bella Health Turkey bünyesindeki deneyimli hekimler ile prostat büyümesi tanı aşamadından, uygulanacak tedavinin seçimi, tedavi süreci ve taburcu sonrası kontrollere kadar profesyonel bir şekilde yüksek başarı oranı ile yönetilmektedir.