Mesane Tümörü

Mesane tümörü idrar yollarında en sık görülen kanser türüdür. Genel olarak zaman zaman ortaya çıkan ağrı hissedilmeyen idrar kanamaları ile belli olur. Fakat kimi vakalarda herhangi bir bulgu göstermemektedir. Mesane tümöründe kameralı metal bir boru ile yapılan sistopkopi işlemi ile tanı koyulur.

Mesane tümörünün bilinen en belirgin nedeni sigaradır. Sigara dışında iş nedeni ile uzun süreli kimyasallara maruz kalmak da mesane tümörüne neden olabilir.

TUR-T

TUR-T işlemi mesane tümörü tanısı koyulurken kullanılan sistoskopi aletine yerleştirilen ve elektrik yardımıyla dokuları kesen başka bir aletle kazınması işlemidir. Dokular kazındıktan sonra patolojik incelemeye gönderilir ve kanser tanısı bu inceleme sonrasında konulur. Eğer kanser mesane duvarının kas tabakasına kadar yayılmamışsa hastalığın takibine rutin aralıklarla yapılan sistoskopilerle devam edilebilir. Takiplerde saptanan yeni tümörlere TUR-T uygulanır.

Kas tabakasını aşmamış fakat yüksek dereceli mesane kanserinde mesane içerisine BCG (verem aşısı) uygulanır. BCG’den fayda görülmemesi durumunda ise mesanenin tamamen alınması gerekebilir.

Radikal Sistektomi

Radikal sistektomi, mesane duvarında kas tabakasına dek ilerlemiş mesane kanserinde uygulanan tedavidir. Hatta kimi vakalarda kas tabakasını aşma şüphesi varsa, ameliyattan önce ya da sonra kemoterapi uygulamak da gerekebilir. 

Radikal sistektomide mesane ile birlikte erkeklerde sperm kanalları ve prostat, kadınlarda rahim ve vajinanın üst kısmı çıkarılır. Böbreklerden idrarı taşıyan idrar kanalları mesane yerine bir ince bağırsak parçasına bağlanır. Bu parçanın bir ucu cilde açılarak idrarın karına yapıştırılan bir idrar torbasına dolması sağlanır. Bu torbalar kıyafetlerin altından farkedilmez, hastaların günlük ve sosyal yaşantılarını etkilemez.

Ayrıca ince bağırsaktan yapay bir mesane yapılarak hastanın normal yoldan idrar yapması da sağlanabilir.