Prof. Dr. Bülent Önal

Tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1992 yılında tamamlayan Prof. Dr. Bülent Önal, uzmanlık eğitimini de yine İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 2002 yılında tamamlamıştır.

Üroloji eğitimi sırasında, Guy’s & St. Thomas’s Hospital, Renal Transplantation and Nephrology Department, London, İngiltere’de Nefroloji rotasyonu yapmıştır. Ayrıca TÜBİTAK Bursu ile 2005-2006 tarihleri arasında Albany Medical College, NY-USA, Üroloji Departmanı’nda Prof. Dr. Barry Kogan ile çalışmış ve bu süreçte Albany College of Pharmacy’de Dr. Robert Levin ile birlikte mesane patofizyolojisi üzerine deneysel çalışmalar yapmıştır.

1 Nisan 2010 tarihinde doçentlik ünvanını kazanan Önal, TÜBİTAK Bursu ile ikinci kez Ağustos 2010 ve Eylül 2011 tarihleri arasında Boston Children’s Hospital, Harvard Medical School, Boston-USA’de, Urological Robotic Surgery Merkezi’nde 1 yıl boyunca Research Fellow olarak görev yapmış ve burada yaptığı Veziko-Üreteral Reflu Hastalığı’nın genetik temeli üzerine çalışmayla 2011 yılında American Academy of Pediatrics’ten en iyi klinik araştırma çalışması ikincilik ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Ayrıca Vezikoüreteral Reflü’nün genetik temeli üzerine yaptığı çalışmalar ile ülkemizde sağlık alanındaki en prestijli ödüllerden biri olan 2012 yılı Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülüne layık görülmüştür.

2015 yılında profesörlük ünvanını kazanan Önal, halen, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak yer almakta ve özellikle, da Vinci Robotik Cerrahi alanında gerek erişkin ürolojisi gerekse çocuk ürolojisinde başarılı operasyonlara imza atmaktadır.