Obezite Cerrahisinde Yenilikçi Yaklaşımlar

Vücutta normalden fazla yağ birikmesi kişilerin sağlığının bozulmasına, bazı organların işlevlerini yerine getirememesine ve farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Obezite olarak adlandırlan bu durum, günümüzde insanoğlunun en sık karşılaştığı sağlık sorunları arasında yer alıyor. Sağlıksız, aşırı ve yanlış beslenme obezitenin başlıca nedenleri olarak sıralanabilir. Ayrıca fiziksel aktivite yetersizliği, çevresel ve genetik faktörler, yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi de sıklıkla karşılaşılan nedenler.

Günümüzde obezite tedavisinde büyük orada tercih edilen cerrahi yöntemler gelişen teknoloji ile birlikte hastaların sağlıklarına çok daha kısa sürede kavuşmasını ve ameliyat sürecinin çok daha konforlu geçmesini sağlıyor. Pek çok ameliyat lapraskopik veya robotik yöntem ile yapılabiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Genel anestezi altında yapılan sleeve gastrektomi veya bir diğer adı ile tüp mide ameliyatı ile hastanın mide hacminin küçültülüyor. Tedavi süreci tamamlandığında hasta hem daha küçük hacimli bir mideye sahip olur hem de açlık hissine neden olan hormonun üretildiği kısım çıkarıldığı için daha az açlık duyar.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tüp mide ameliyatı için gerekli şartların başında vücut kitle endeksinin 40 veya üzerinde olması gerekliliği yer alıyor. Vücut kitle endeksinin 35-40 aralığında olması durumunda ise, kişinin şeker, hipertansiyon veya uyku apnesi gibi farklı bir problem yaşıyor olması gerekiyor. Ayrıca, kişinin herhangi bir solunum veya kalp sorununun olmaması da önemli bir kriterdir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatının başka obezite cerrahisi yöntemlerine göre en büyük avantajı mideye yabancı herhangi bir isim yerleştirilmemesidir. Aynı zamanda midenin küçültülmüş olması doyma hissinin daha az gıda ile oluşmasını sağlar ve deghrelin hormonunun üretildiği kısım da çıkarıldığı için açlık hissi minimumda yaşanır.

Tüp Mide Ameliyatı ile Gastrik Bypass arasındaki fark nedir?

Gastrik bypass ameliyatlarında mide küçültülür fakat açılık hissinin üretildiği kısım halen midede olduğu için açlık hissinde herhangi bir azalma olmaz. Tüp mide ameliyatında ise vücudun açlık hissetmesini sağlayan hormonun üretildiği kısım çıkarıldığı için ameliyat sonrasında belirgin bir şekilde çok daha az açlık hissedilir.