Meme Tümörlerinde Yüksek Teknoloji Tanı Yöntemi Tomosentez

Meme kanseri tanı aşamasında kullanılan Mamografi, düşük enerjili x ışınları kullanarak meme dokusunun görüntülenmesini sağlar. Tüm kanser vakalarında olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı çok büyük önem taşıdığından, Mamografi’nin de önemi büyüktür. 40 yaş ve üzeri kadınların her yıl Mamografi ve meme ultrasonu çektirmesi önerilmektedir.

Tomosentez Mamografi tekniğinde ise, görüntü kalitesinde herhangi bir kayıp olmadan hastanın maruz kaldığı radyasyon dozu %30 civarında azaltılmıştır.

Tomosentez cihazının kullanılmasının bir diğer önemli avantajı da yoğun meme dokusuna sahip genç hastalarda olası kitlelerin erken dönemde teşhis edilmesini sağlamasıdır. İleri teknolojisi sayesinde çok küçük boyuttaki tümörleri de erken dönemde belirleyebilir ve çok net sonuçlar ortaya koyduğu için hastanın tekrar tekrar Mamografi çektirmesine gerek kalmadan tedavi süreci başlatılabilir.

Mamografi çekimi esnasında hastanın hissettiği baskı ve buna bağlı ortaya çıkan ağrı oranının büyük ölçüde azaltan tomosentez Mamografi klasik yöntemlere göre hastaya çok daha rahat ve konforlu bir süreç yaşatır.