Böbrek Kanseri

Böbrek hücrelerinin kontrolsüz olarak çoğalarak bir kitle oluşuma sebep olması böbrek kanseri olarak tanımlanabilir. Tüm kanser türlerinde olduğunda gibi erken teşhis hem mevcut tümörün kontrol altına alınmasına imkan sağlarken hem de metastaz yani kanserli hücrenin başka bir doku ya da organa sıçramasına engel olabilmektedir.

Böbrek kanserinin farklı tedaviler gerektiren çok farklı türleri vardır. Bazı türleri çok saldırgan değilken bazı türleri kısa zaman içinde metastaza neden olabilmektedir. Bu nedenle kontrol ve tedavisi uzman hekimlerce yapılmalıdır.

Böbrek kanseri hastaların kendi başlarına anlayacağı çok fazla belirti vermeden biraz sinsice ilerleyen bir kanser türüdür .

Böbrek kanserinde yaş önemli bir parametredir.  Özellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerin sağlık kontrollerini aksatmamaları tavsiye edilmektedir.

Kansere tam olarak neyin sebep olduğu henüz bilinmemekle birlikte yaş dışında sigara kullanan, obezite sorunu yaşayan, yüksek tansiyonu olan, kalıtımsal bir böbrek hastalığı veya böbrek yetmezliğine bağlı  tedavi gören kişilerde böbrek kanseri görülme olasılığı daha fazladır.

Böbrek kanserlerinin çoğu ultrasonografi ve BT (bilgisayar tomografi) ile tesadüfen saptanır. MR ve BT tümörün bölgesel yayılımını ve uzak metastazını göstermede yeterlidir. MR kanserin ana toplardamar içine yayılımını BT’den daha iyi belirler.

Sırt ağrıcı, idrarda kan, karın ağrısı , istemsiz zayıflama şikayetlerini yaşıyorsanız olası bir riski göz önüne alarak uzman bir doktora gitmelisiniz.