Türkiye’de Robotik Cerrahi

Uzun zamandır cerrahi operasyonlarda kullanılan robotik cerrahi sisteminde hastanın vücudunda operasyonu gerçekleştirilen robot kolları bu alanda deneyimli uzman hekimler tarafından cihazın kontrol konsolu aracılığı ile yönetilmektedir. Bu durum hasta için olduğu kadar cerrahi ekip için de pek çok avantajlı durum ortaya çıkarır.

Özellikle cerrahi operasyon esnasında kullanılan robotik kolların geniş açı ile dönebilmesi, en ince detay üzerinde işlem yaparken herhangi bir titreme yaşamaması ve cerrahi operasyonu gerçekleştirmek için hastanın üzerinde minimal ölçülerde kesiler oluşturarak detaylı bir operasyon gerçekleştirilebilmesini sağlıyor olması sistemin önde gelen avantajlarıdır. Tüm bu avantajların hayata geçirilmesinin arkasında ileri teknolojili ameliyatlar konusunda uzman ve deneyimli bir ekip yer alır.

Amerika’da ortaya çıkan robotik cerrahi teknolojisi kısa zamanda ülkemizde de alanında uzman hekimler tarafından kullanılmaya başlanmış ve pek çok başarılı operasyon gerçekleştirilmiştir. Özellikle son yıllarda deneyimli ekipler tarafından robotik cerrahi teknolojisi kullanılarak yapılan başarılı operasyonlar ile Türk hekimlerinin adı dünya çapında duyulmuş ve Türkiye sağlık alanında önde gelen ülkeler arasında yerini almıştır. Bunun yanı sıra bazı vakalar “dünya çapında robotik cerrahi ile yapılan ilk ameliyat” özelliğine sahiptir.

Prostat kanseri başta olmak üzere, mesane kanseri, böbrek kanseri ve böbrek üstü bezi tümörleri gibi üroloji alanındaki pek çok vakada robotik cerrahi teknolojisi tercih edilmektedir. Üroloji dışında beyin cerrahi, kardiyovasküler sistem, kadın doğum ve genel cerrahi ameliyatlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu alanlarda gerçekleştirilen açık ameliyatlarda uzun zamandır yüksek vaka sayısı ve yüksek başarı oranı ile çalışan Türk hekimleri robotik cerrahi teknolojisi ile başarısını daha da yükseltmiş ve başarılı vakaların yanı sıra uluslarası prestijli kongre ve dergilerde pek çok sunum ve makale ile yer almıştır. Bu da Türk hekimlerinin başarısının dünya çapında duyulmasını ve hastaların gerek teknolojik imkanlar gerekse hekim deneyimi açısından tedavi süreçlerinde Türkiye’yi tercih etmesini sağlamaktadır.