Lamina Kaplama (Yaprak Porselen)

Lamina kaplamalar, estetik diş ve gülüş tasarımının sıklıkla tercih edilen uygulamalarından biridir. Özellikle ön dişlerdeki renk değişimi, deformasyon ve kırıkları estetik ve doğal bir şekilde kapatmanın en başarılı yollarından biri yaprak porselen uygulamalarıdır.

Dişlerde herhangi bir aşındırma veya kesme işlemi yapmadan kolaylıkla uygulanan lamina diş kaplamaları, her ne kadar ince bir dokuya sahip olsa da sağlam ve dayanıklıdır. Ayrıca diş eti ile uyumludur ve ışık geçirgen özelliği ile gerçek diş görünümüne oldukça yakın bir sonuç elde edilmesini sağlar.

Yaprak porselen veya bir diğer adı ile lamina kaplamalar her zaman dişin estetik olarak daha güzel ve doğal görünmesi için uygulanmaz. Kimi zaman da mevcut yıpranmış ve zayıflamış dişi güçlendirmek ve olası diş kayıplarının önüne geçmek için tercih edilmektedir. Ayrıca ön dişlerdeki ayrıklıkların kapatılmasında da oldukça başarılı bir tercihtir.

Lamina diş kaplamaların uygulanması oldukça kısa sürede tamamlanır. Öncelikli olarak dişlerin ölçüsü alınır ve bu ölçüye uygun olarak seçilen renkte kaplamalar hazırlanır. Hazırlanan mockup uygulaması ve akabinde geçici kaplamalar sonrasında hastanın uyum süreci tamamlanmış olur ve gerçek kaplamalar uygulanır.