Burun Estetiği ( Rinoplasti)

Burnun yeniden şekillendirilmesi, belli bir bölümünün düzeltilmesi ya da şikayete neden olan şekil bozukluklarının giderilmesi rinoplasti yani burun estetiği olarak tanımlanır.

Estetik operasyon deyince ilk akla gelen operasyonlardan biridir ve sadece estetik kaygı nedeni ile yapılabileceği gibi solunum bozukluklarının giderilmesi içinde sıklıkla tercih edilen bir işlemdir.

Burun estetiği sadece şekilsel bozukluğun giderilmesi için yapılsa bile operasyon sonrasında solunum ile ilgili hiçbir sorun yaşanmıyor olması çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca burunda yapılan çok küçük bir şekil değişikliği bile kişinin fiziksel görünümünde çok büyük değişikliğe neden olacağı için mutlaka alanında uzman hekimler tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Burun estetiği sonrasında ortalama 6 ila 12 ay sonrasında tam olarak istenen sonuç elde edilir.

Burun ameliyatı öncesinde hasta ile doktorun detaylı bir görüşme yapması; hastanın beklentilerini, doktorun ile bunların gerçekleşme durumu hakkında net ve açıklayıcı bilgiler vermesi çok önemlidir. Gerekli durumlarda bilgisayarlı tomografi ile burnun iç kısmı hakkında da bilgi edinilmesi gereklidir. 

Ameliyat öncesinde ayrıntılı bir görüşme yapılır. Muayene sonrasında, gereken durumlarda, bilgisayarlı tomografi ile burnun iç kısmı hakkında bilgi edinilir. Ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılması sakıncalı ilaçlar ayrıca doktorunuz tarafından size bildirilecektir.

Rinoplasti (Burun estetiği) ortalama olarak 2-2,5 saat sürmekte ve özel bir durum olmadığı sürece genel anestezi altında yapılmaktadır.