Kolon ve Rektum Kanserleri

Kolon ve rektum kanserleri, dünya genelinde en çok cen kaybına sebep olan kanserler arasında üst sıralarda yer alıyorlar. Özellikle bu bölgedeki poliplerden kaynaklanan kolon ve rektum kanserleri, kanser gelişiminin ilk dönemlerinde çok yavaş ve sessiz ilerlediği için genellikle geç evrede fark edilmektedir.

Kolon kanseri nedir?

Kolon yani kalın bağırsak kanseri, her yaşta görülebilmekle beraber, 50 yaş üstünde daha sıklıkla görülmektedir. Yaklaşık 1.5 mt uzunluğunda olan kalın bağırsak içinde oluşan tüm kanser vakaları kolon kanseri olarak değerlendirilir.

Rektum kanseri nedir?

Rektum ise, kalın bağırsağın son 15-20 cm ilk bölümüdür. Bu bölümde gelişen kanser türleri ise rektum kanseri olarak adlandırılır.

Kolon ve rektum kanserleri nasıl tedavi edilir?

Kalın bağırsak kanserlerinde ana tedavi seçeceği büyük oranda cerrahidir. Ancak bazı vakalarda cerrahi operasyon öncesinde ya da sonrasında tedavinin kemoterapi veya radyoterapi ile desteklenmesi gereklidir. Ender de olsa, kolonoskopi esnasında alınan poliplerde kanser erken dönemde teşhis edilir ise, ameliyatsız tedavi edilebilir.