Prof. Dr. Nejat Güney

Lise eğitimini Galatasaray Lisesi ve Pertevniyal Lisesi’nde tamamlayan Prof. Dr. Nejat Güney, tıp eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde ortopedi ve travmatoloji alanında uzmanlık eğitimini almıştır.

1986 yılında Doçentlik, 1994 yılında ise Profesörlük ünvanlarına hak kazanan Prof. Dr. Nejat Güney, özellikle diz ve kalça protezi konusunda hem yurt içinde hem de yurt dışında alanında uzman kişiler ile birlikte çalışma fırsatı bulmuştur.

1987 yılında 3 ay süreyle Londra’da Royal National Ortopaedic Hospital’da, total diz protezi cerrahisi konusunda uzman Prof. Dr. George Bentley ile birlikte çalışma fırsatı yakalayan Prof. Dr. Nejat Güney, eğitiminin ardından Türkiye’ye dönerek , bugün de kullanmakta olduğumuz protezi aynı seansta her iki dize ve daha sonraki yıllarda da kalça protezini aynı seansta her iki kalçaya da uygulamış ve bu konuda öncülük etmiştir.

Prof. Dr. Nejat Güney, sonraki yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki South California Institute’de, Almanya’da, İsviçre’de ve İsveç’te Karolinska Hastanesi’nde protez cerrahisi konusunda çeşitli uzman hekimlerle çalışma fırsatı yakalamıştır.

40 yılı aşkın süreden beri kalça ve diz eklemi protezi cerrahisi alanında çalışmakta olup, bugüne kadar 4000’in üzerinde kalça ve 4500’ün üzerinde diz protezi ameliyatını başarıyla gerçekleşten Prof. Dr. Nejat Güney cerrahi alanda gerçekleştirdiği başarılı operasyonların yanı sıra akademik çalışmalarını da aynı başarı ile sürdürmüş ve protez cerrahisi alanında pek çok bilimsel makaleye imza atmıştır.