Pankreas Kanseri Tedavisinde Whipple Yöntemi

Pankreas kanseri nasıl oluşur?

Pankreas vücudun karın bölgesinin en arka kısmında bulunan ve vücutta önemli düzeyde salgı bezi görevi olan bir organdır. Bu nedenle, pankreas üzerinde oluşabilecek küçük bir sorun, tüm vücudu etkileyecek büyük problemler ortaya çıkarabilir.

Pankreas bölgesinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile ortaya çıkan pankreas kanserinin farklı türleri mevcuttur. Nedeni tam olarak bilinemeyen pankreas kanseride sigara ve genetik faktörlerin etkisinin büyük olduğu kabul edilmektedir. Sıklıkla pankreas bezinin baş kısmında ortaya çıkan pankreas tümörleri, büyük oranda 60 yaş üstü bireylerde ortaya çıkmakla beraber genç bireylerde de ender de olsa görülmektedir. Pankreas kanserinde ilk aşamalarda herhangi bir şikayet görülmemesinden dolayı pek çok vakada erken dönemde tanı mümkün olmamaktadır.

Pankreas kanseri nasıl tedavi edilir?

Pankreas kanseri tedavisinde cerrahi operasyon, kemoterapi ve radyoterapi olmak üzere üç yöntem üzerinden bir planlama yapılır. Fakat, pankreas kanseri hem tanı hem de tedavi aşaması zor bir kanser türüdür. Tedavi protokolü ise kanserin evresine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca pankreas kanseri ameliyatlarında, hem cerrahi operasyon aşamasında hem de operasyon sonrasındaki takip sürecinde cerrahi ekibin deneyimi ve bilgisi çok büyük önem taşımaktadır.

Pankreas kanserinin farklı organlara veya bölgelere sıçramadığı durumlarda iyileşme olasılığı ortaya koyabilen yöntem, cerrahi operasyon ile tümörün tamamen alınmasıdır. Bu operasyon yanı cerrahi müdahale ile tümörün tamamen çıkarılması “Whipple Ameliyatı” olarak adlandırılır.

Whipple Ameliyatı nedir?

Pankreas başı, safra yolları ve 12 parmak bağırsağı bölgelerinden görülen kanser vakalarında bu bölgeyi komple temizleyerek yüksek oranda başarılı sonuçlar ortaya çıkarak yöntem Whipple Ameliyatı olarak adlandırılır. Bu operasyon esnasında birbiri ile bağlantılı ve hastanın sağlığı için kritik önem taşıyan farklı organlar / bölümler üzerinde bir cerrahi müdahale gerçekleştirildiği için cerrahi ekibin deneyimi çok büyük önem taşır.