Obezite Cerrahisi

Obezite Nedir?

En yaygın olarak vücut kitle endeksi üzerinden hesaplanan obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı veya anormal yağ birikimi sonucunda ciddi sağlık sorunlarına sebep olan durum” olarak tanımlanmaktadır. Obezite, sadece çok fazla yemek yemekten dolayı ortaya çıkan bir sorun olmadığı gibi, sonuçları da sadece kozmetik açıdan değelendirilmemelidir. Obezite kaynaklı pek çok farklı sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Obezite cerrahisi nedir?

Obezite cerrahisinde asıl amaç midenin hacmini küçültmektir. Bunu yapmanın farklı yolları mevcuttur. Mide balonu, mide kelepçesi, tüp mide veya gastrit by-pass obezite cerrahisinde kullanılan yöntemlerdir.

Obezite cerrahisinin avantajları nelerdir?

Obezite cerrahisi sonrasında hastaların obeziteye bağlı olarak gelişen diğer hastalıklarında da ciddi orada düzelmeler gözlemlenmektedir. Özellikle yüksek tansiyon sorunu olan obezite hastalarında cerrahi operasyon sonrasında tansiyon değerlerinde düzelmeler yaşanmakta ve pek çok hasta düzenli olarak kullandığı tansiyon ilaçlarını kullanmak zorunda kalmamaktadır.

Keza diyabet ve kalp sorunu olan hastalarda da cerrahi operasyon sonrasında hastaların normal aralıkla kilo değerlerine ulaşması ile kayda değer düzelmeler gözlemlenmektedir. Bir diğer yandan fazla kiloya bağlı uyku apnesi ve solunum bozukluğu durumlarında yaşanan düzelmeler kişilerin sağlıklarını olduğu kadar sosyal yaşamlarını da olumlu yönde etkilemektedir.

Obezite cerrahisi kimlere yapılır?

Obezite cerrahisi adı altında uygulanan yöntemler kendi kilosundan şikayetçi olan herkese uygulanmamaktadır. Öncelikle obezite cerrahisinde karar aşamasında değerlendirilen pek çok kriter mevcuttur. Örneğin hastanın vücut kitle endeksinin 40’ın üzerinde olması veya 35-40 aralığında ise obeziteye eşlik eden farklı bir hastalığın (hipertansiyon gibi) olması gereklidir. Obezite durumunun en az 3 yıldır devam ediyor olması, hastanın kendi çabaları ile (spor veya diyet) herhangi bir şekilde kilo veremiyor olması gereklidir. Hormonal herhangi bir hastalık bulunmaması, kişinin alkol veya ilaç bağımlısı olmaması ve psikolojik olarak sağlıklı olması da değerlendirilen kriterlerdir. Obezite cerrahisinde doktor, hastası ile görüştükten sonra cerrahi operasyonlarda hangi yöntemin kullanılmasının daha doğru olacağı konusunda kararını verir ve hastasını bilgilendirir.