Hollywood Yanağı ( Bichektomy)

Hollywood kelimesi bile bir çoğumuzu daha duyar duymaz heyecanlandırmaya yeterken, konu estetik olunca bunu Hollywood ile bağdaştırmak konuyu bir anda popüler hale getirmektedir.

Son yıllarda Hollywood’daki pek çok ünlünün tercih etmesi ile tıp literatüründe Bichektomy olarak geçen estetik operasyon Hollywood yanağı olarak anılmakta ve günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Temel olarak yüz konturunun köşe ve yanal bölgesindeki fazla yağ dokusunun çıkarılması ve bu sayede yüze ters üçgenimsi bir şekil vermeye yarayan bir işlemdir. Hollywood yanağı sadece yüze istenen şekli vermek için tercih edilebileceği gibi yüzdeki asimetrilerinde ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Zayıf olan kişilerde ya da ciddi kilo vermesine rağmen yanaklarında yağ birikimi oluşan kişilerde bu bölgelerden alınan yağlar sayesinde yüze istenen estetik görünüme kavuşabilirler.

Diğer pek çok estetik operasyonun aksine Hollywood yanağı genelde daha diri yağ dokularına sahip olunan genç yaşlarda tercih edilir. Yanak yağı yastıkçıkları 25 yaşına kadar küçüldüğü için operasyon için 25 yaşına kadar beklemek ve ihtiyaç varsa 25 yaş sonrasında operasyon yapılması tavsiye edilmektedir.

Operasyon nasıl gerçekleştirilir?

Opersayon ortalama 45 dakika sürmekte ve hastanın yanak yapısına bağlı olarak genel anestezi, lokal anestezi ya da sedasyon altında yapılmaktadır. Ağız içerinden ufak çaplı kesiler oluşturularak yanak bölgesindeki yağ dokusu alınır ve daha sonra bu kesiler kapatılır. Yanaktaki yağlar alınırken bunun elmacık kemiklerine göre doğru şekilde oranlanması gereklidir. Alanında uzman bir hekim tarafından elmacık kemiği de kuvvetlendirilerek operasyon sonrasında daha kusursuz bir sonuç elde edebilirsiniz.

Hasta çoğunlukla aynı gün ya da bir gün sonra normal iş hayatına ve sosyal yaşamına geri dönüş yapabilir.

Operasyon sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Ağız içinde dikişler bulunduğu için operasyon sonrasındaki birkaç gün sıvı gıda alımı tavsiye edilir.

Dikişlerin enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için ağız içi hijyenine dikkat etmek ve operasyon sonrasında 2-3 gün gargara kullanılması önerilmektedir.

Yüzdeki şişliklerin iyileşerek istenen görünüm kazanılması 1 ay ile 4 ay gibi bir süre içinde gerçekleşmektedir.