Göz Kapağı Estetiği

Göz çevresi bireylerin belli yaştan sonra en çok estetiğe başvurduğu bölgeler arasında gelmektedir.  Literatürde blefaroplasti olarak tanımlanan göz kapağı estetiği çoğunlukla 35 yaş üzeri bireyler tarafından tercih edilen temel olarak göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek için uygulanan cerrahi bir prosedürdür.

Göz kapağı estetiği hastanın göz yapısını uygun olarak alt kapakta ya da üst kapakta ya da gerekli durumlarda her iki kapakta da yapılabilir.

Göz kapağı estetiği ile;

  • Göz altı torbalarından,
  • Göz kapaklarındaki sarkmalardan,
  • Göz çevresindeki ince kırışıklıklardan,
  • Göz çevresinde meydana gelen renk değişimlerinden,
  • Göz kapağındaki sarkmalardan kurtulmak mümkündür.

Burada hastalardan en çok gelen sorular arasında operasyon sonrasında aynı sorunların tekrar oluşup oluşmayacağıdır. Göz kapağı estetiği ne yazıkki yaşlanması ve bunun beraberinde ciltte oluşan deformasyonları durdurmaz. Ancak zamanı geri almanız konusunda size yardımcı olur. Göz kapağı estetiği ile 8-9 sene öncesindeki bakışlarınıza kavuşmanız mümkündür.

Göz kapağı estetiği dış görünümüzü doğrudan etkileyecektir ve tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi alanında uzman hekimlerin yönlendirmeleri doğrultusunda yapılmalıdır. Hastanın göz kaslarının pozisyonu, kaş düşüklüğü gibi konular iyi değerlendirilmeli ve operasyon buna göre yapılmalıdır.

Operasyon süreci nasıldır?

Operasyon genel olarak 1 ya da 2 saat süren kısa bir işlemdir. Genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Bu konuda doktorunuz size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Üst göz kapağı doğal çizgileri üzerinden, alt göz kapağı ise kirpiklerin hemen altından kesilir. Bu kesiden fazla deri ve kas dokusu çıkartılır. Yağ dokusu ise düzeltilir. Daha sonra açılan kesiler kapatılır.

İyileşme süreci nasıldır?

Operasyon sonrasında aynı gün hastaneden taburcu olunur.

Operasyon sonrasında ilk günlerde göz kapağı ve çevresinde şişlikler ve morluklar görülür. Bu normal bir süreçtir. Genelde hastalara buz kompresi önerilir.

Genel olarak 4-5 gün içinde normal sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. Ancak oluşan morlukların tamamen geçmesi 10-15 günü bulabilmektedir.