Saç Ekimi

Saç dökülmesi kişilerin mutsuz olmasına ve buna bağlı özgüven sorunalarına sebep olan bir durum olarak karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Neyse ki günümüz teknolojisi ile saç dökülmesi sonucu oluşan fiziksel görünüm saç ekim operasyonu ile tamamen değiştirilebilmektedir.

Saç ekimi saç dökülmesi ile ortaya çıkan duruma kalıcı bir çözüm sunmakla kalmayıp pek çok cerrahi operasyona göre çok daha kolay bir müdahale gerektirdiği için günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Saç ekim operasyonu, tıbbi olarak erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopesi yaşayan kişiler için etkili ve kalıcı bir çözümdür. 

Saçlar neden dökülür?

Genetik faktörler, hormonlar, stres, kullanılan ilaçlar ve  saç kıran gibi bazı cilt hastalıkları da saç dökülmesine neden olmakla beraber; saç ekimine ihtiyaç duyulmasını sağlayan temel konu erkeklerde bulunan ve DHT olarak bilinen “dihidrotestosteron” hormonunun fazla salgılanması sonucu oluşan erkek tipi saç dökülmesidir.  Bu hormon fazla salgılandığında saç köklerinde birikip köklerin beslenmesini engeller. Beslenemeyen kökler zamanla zayıflayarak mevcut saçların dökülmesine sebep olarak aynı yerden yeni saçın çıkmasına da engel olur. 

Saç ekimi yöntemleri nelerdir?

Saç ekimi kısaca çoğunlukla saçın bulunduğu ense bölgesinden alınan saç köklerinin, tamamen dökülen ya da saç yoğunluğu azaldığı  bölgelere nakledilmesi şeklinde tanımlanabilir. Saç ekiminin ilk yapıldığı yıllarda tercih edilen FUT yöntemi yara izinin kalmasına neden olduğu için günümüzde artık pek tercih edilmemekte bunun yerine saç ekiminde FUE, DHI ve Perkütan yöntemleri tercih edilmektedir.  Hastanın saç dökülmesinin nedeni ve dökülmenin cinsinin incelenmesine paralel en doğru yöntemi seçmek için alanından uzman hekimler sizin için en uygun yöntemi seçmektedirler.

Saç ekimi operasyonu ile ilgili bilmeniz gerekenler:

  • 20 ila 60 yaş arasındaki kişiler saç ektirebilir.
  • Ekim yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak alınan kök miktarı farklılık göstermektedir.
  • Operasyon ortalama 6-8 saat sürmektedir. 
  • Operasyon sonrası genel olarak 3 gün içinde doktorunuzu ileteceği kurallara uymak kaydı ile normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.
  • Ekim işlemi zor olmasada bir cerrahi operasyon olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle olası bir komplikasyon ihtimaline karşı mutlaka tam donanımlı bir hastanede ve alanında uzman ekimlerin gözetiminde yapılmalıdır.
  • İstenen sonucu almak ortalama 6 ila 18 ay arasındadır.