Prof. Dr. Tahir Öğüt

Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlayan Prof. Dr. Tahir Öğüt, 1991 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden derece ile mezun olmuş ve ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

Dr. Tahir Öğüt 2001 yılında İtalya’da İlizarov cerrahisi, 2002 yılında ise ile Hollanda’da ayak ve ayak bileği cerrahisi üzerine çalışmıştır.

Doçentlik ünvanını 2005 yılında almaya hak kazanan Dr. Tahir Öğüt, 2006-2007 yılları arasında 6 ay süre ile A.B.D.’nin North Carolina eyaletindeki Duke Üniversitesi’nde ayak ve ayak bileği cerrahisi üzerine çalışmıştır. 2011 yılında Profesörlük ünvanı almıştır.

Uluslararası referans niteliğinde 50 civarında yurt dışı makalesi olan Dr. Tahir Öğüt birçok kez Avrupa ve A.B.D.’de davetli konuşmacı olarak sunumlar ve hem Avrupa hem de Amerika’da alanının öncü kaynaklarında birçok yayına imza atmıştır.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi’nde alanının önde gelen cerrahları arasında yer alan Prof. Dr. Tahir Öğüt, Türkiye’de Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Derneği’nin kurucu ve yürütücülerindendir 2010 yılında EFAS (Avrupa Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Derneği) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen ilk Türk hekim olmuştur. Aynı zamanda AOFAS (Amerikan Ortopedistleri Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Derneği)’in de aktif üyesidir ve Ayak-Ayak Bileği Cerrahisi üzerine periodik olarak A.B.D.de yayımlanan bu alandaki en prestijli bilimsel dergide 6 yıldır hakemlik görevi yapan ilk Türk ortopedisttir.