Kol Altı Terlemesinin Kalıcı Tedavi Yöntemi; miraDry

Aşırı koltuk altı terlemesi için yepyeni bir tedavi yöntemi olan miraDry®, güvenli ve kalıcı bir çözüm sunuyor. İstenmeyen aşırı terleme, lekeli kıyafetler veya koltuk altı terlemelerinden şikayet ediyorsanız, miraDry prosedürü için iyi bir aday olabilirsiniz.

miraDry, koltuk altı terinde önemli bir azalma sağlayan en son invaziv olmayan teknolojidir ve kalıcı sonuçlar sağlamak için FDA tarafından onaylanan tek invaziv olmayan teknolojidir.  miraDry cihazı ter bezlerini ortadan kaldırmak için kontrollü enerji kullanır ve ter bezleri tekrar büyümediğinden kalıcı sonuçlar verir. İnsan vücudundaki 4 milyon ter bezinin sadece yüzde 2’si koltuk altlarında bulunur ve bu ter bezlerini miraDry ile tedavi etmek vücudun kendini soğutma yeteneğini etkilemez. MiraDry, 18 yaşın üzerinde aşırı koltuk altı terlemesi (primer aksiller hiperhidroz) olan hastalar için tasarlanmıştır ve küçüklerde veya vücudun başka herhangi bir yerinde kullanılamaz.

miraDry, aksiller hiperhidroz yani aşırı kol altı terlemesini tedavi etmek için 2011 yılında ABD FDA tarafından onay aldı. Aynı zamanda Avrupa’da 2014 yılında CE belgesi aldı. miraDry ayrıca 2015 yılında kol altı hiperhidroz (aşırı terleme) yanında Osmihidroz (kötü koku) ve kılların kalıcı azaltımında da FDA tarafından onanmış bir cihazdır.

Yapılan çalışmalarda kol altı terleme sorununda % 83.3, koku sorununda % 93,8, kıl sorununda % 90 düzeyinde kalıcı düzelme elde edilmiştir. Realself’te miraDry tedavisi hakkında %93 yaptırmaya değer bir uygulama değerlendirmesi bulunmaktadır.

miraDry tedavide odaklı mikrodalga enerji kullanır. Girişimsel olmayan bir başlıkla yapılan bir uygulama olan miraDry tedavisi öncesinde terlemenin yoğun olduğu alanlar iyot-nişasta testi ile işaretlenir. İşaretli alanlar uygun anestezik ilaçla iğne yardımıyla uyuşturulur, özel bir sistemle tedavi alanı haritalanır. Ardından kişiye özel başlığı takılarak miraDry tedavisi yapılır. Tedavi süresi 60-75 dakika arasıdır.

miraDry uygulaması işlem sırasında ağrısızdır. Fakat uygulama sonrası anestezi gerilerken ağrı olabilir. Bu nedenle analjezik antienflamatuar bir ilaç ve kol altına saat başı 15 dakika süreli soğuk kompres önerilir.

miraDry tedavisi sonrası iki ya da üç gün süreyle tedavi alanında şişlikler görülmesi doğaldır. Genellikle ödem 48-72 saatte geriler. Kol altında ödem geriledikten sonra tedavi alanının sert olduğu gözlenir. Bu da doğaldır ve genelde kademeli olarak 20-30 günde geriler.