Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi; bekaretini kaybetmiş kadınların ilişkiye girdiklerinde kanama olması için başvurdukları bir operasyondur.

Geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi olarak iki farklı müdahale kullanılmaktadır.

Geçici kızlık zarı dikimi cinsel ilişikiden maksimum 3 gün önce bekaret zarının yırtılmasından sonra arta kalan dokuların dikilerek  yeniden yapılandırılmasıdır. Dikişler ilişki sırasında karşı taraf tarafından fark edilmeyecek şekilde yapılır. Bu yöntemde kritik konu hastanın bu 3 günlük süre içerisinde ilişkiye girmesidir. Süre uzadığı zaman müdahale edilen bölge iyileşme sürecine geçeceği için ilişki sırasında istenen kanama meydana gelmez.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ise kişinin kaç kez ilişkiye girdiğinden, bir sonraki ilişkinin ne zaman olacağından bağımsız olarak uygulanan bir estetik cerrahi operasyondur. Flep yani vajina duvarından kaldırılan doku yeniden yapılandırılarak kızlık zarı şeklinde oluşturulur. İlişki sırasında bu yeniden yapılandırılan doku zarar görür ve ilişki sırasında kanama meydana gelir.

Genel olarak kızlık zarı dikimi lokal ya da genel anestezi altında yapılan ağrısız bir operasyondur.

Kızlık zarı dikimi jinekolojik bir muayenede hekim tarafından anlaşılabilir ancak ilişkiye girilen partnerin bunu anlaması mümkün değildir.