Genital Estetik

Yaş, doğum ya da genetik faktörlere bağlı olarak genital bölgede meydana gelen değişimler tıbbi bir sorun olmasa da kadınlar için estetik kaygılara neden olabilmektedir. Farklı pek çok teknik ile bu kaygılardan kurtulmak artık gelişen günümüz teknolojisi ile mümkün.

İç dudakların dış dudaklardan uzun olacak şekilde sarkması, dış dudakların genetik olarak asimetrik ya da uzun olması, vajinanın doğuştan ya da doğum sonrası genişlemesi genital estetik ile çözülecek konuların başında gelir. Genital estetiği Labioplasti ( iç dudak estetiği ) ve vajina daraltma olarak iki başlık altında toplayabiliriz.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti yani iç dudak estetiği ile kadınlar fiziksel olarak rahatsız olunan görünümden kurtuldukları gibi aynı zamanda iç dudağın uzun olmasından kaynaklanan enfeksiyon kapma riski ve cinsel ilişkide yaşanan fiziksel sorunların da önüne geçebilirler. 

İç dudakların büyük olması genetik olarak doğuştan gelen, ergenlikte hormonların etkisi ile ilerleyen bir durum olmakla beraber, bazı kronik hastalıklar da buna neden olabilir. Temel olarak sarkan ya da asimetrik görünüme sahip olarak iç dudakların kesilerek estetik olarak düzeltilmesi olarak tanımlanan bir operasyondur. Bu operasyon doğum yapmamış, ya da hiç ilişkiye girmemiş kişilere de kolaylıkla uygulanmaktadır

Vajina Daraltma Nedir?

İlerleyen yaş, normal doğum, kürtaj, cinsel ilişki gibi nedenlere bağlı olarak vajinada meydana gelen deformasyon sonucu vajina genişleyebilir. Bazı durumlarda ise genetik olarak vajinanın bağ dokusundan kaynaklı olarak da genişleme görülmektedir.

Bu genişleme cinsel ilişkinin kalitesini etkilemekte ve ayrıca vajinanın daha kolay enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır. Vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı ile genişleyen vajinanın sıkılaştırılması mümkündür. 

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi vajina daraltma operasyonunda da cerrah önce hastanın hikayesini ve beklentilerini iyi analiz etmelidir. 3 doğum yapmış bir hasta ile tek doğum yapmış bir hastanın süreci farklı olacağından bunları doğru analiz ederek hastaya gerçekçi bilgiler vermesi sonradan oluşacak memnuniyet açısından çok önemlidir.