El Cerrahisi

El, el bileği, dirsek ve kol bölgelerinde yer alan sorunlar el cerrahisi adı altında değerlendirilmekte ve tedavi edilmektedir. Genel vücut boyutuna göre küçük bir orana sahip olan el bölgesi, herhangi bir kaza veya hastalık durumunda yaşayacağı fonksiyon kaybı ile kişilerin hayatlarını büyük ölçüde etkilemektedir.

El cerrahisi alanında sıklıkla karşılaşılan sorunların başında el ve kol bölgesinde oluşan kırıklar veya herhangi bir kaza ve yaralanmaya bağlı parmak kopmaları gelir. Fakat özellikle son dönemde aşırı kullanıma bağlı sinir sıkışmaları, tendinit ve eklem kireçlenmeleri de hastaların başvuru sebepleri arasında artarak yer almaktadır.

Mikrocerrahi operasyonlar

El cerrahisi alanında oldukça büyük bir öneme sahip mikrocerrahi operasyonlar, kopan veya parçalanan el veya ayaklardaki ince damar ve sinirlerin mikroskop altında büyütülerek çok küçük cerrahi aletler yardımı ile detaylı bir şekilde dikilmesi mikrocerrahi operasyon olarak tanımlanmaktadır.

Doğumsal el anomalileri

Fazla parmak veya yapışık parmak gibi doğumsal anomaliler, el cerrahisi kapsamında değerlendirilmekte ve tedavi edilmektedir. Burada amaç her zaman kişinin el fonksiyonlarını ve hareket kabiliyetini maximumda tutarken bir yandan da estetik açıdan iyi bir görüntü elde etmektir.

El bileği artroskopisi

El bileğinde oluşan eklem hastalıklarının tedavisinde el bileği artroskopisi cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. Özellikle eklem içinde oluşan sorunların tedavisinde hem operasyon esnasındaki performans hem de operasyon sonrasında hastanın iyileşme süresine olan olumlu etkisi sebebi ile artroskopik cerrahi tercih edilmektedir.

El bileği artroskopisi ile hastanın vücudunda büyük ameliyat kesileri yerine küçük kesiler açılır ve bu küçük kesiler çok daha kısa sürede kapanarak hem enfeksiyon kapma riskini azaltır hem de hastanın taburcu süresini kısaltır.