Cilt Kanserleri

Cilt kanserleri veya bir diğer adı ile deri kanserleri tüm kanser türleri arasıdan en sık görülen kanser türleri arasındadır.

Cilt kanseri türleri nelerdir?

Melanosit adlı cilt hücreleri, cilde rengini veren melanin adlı pigmentleri üretir. Bu hücrelerin olması gerekenden fazla ve kontrolsüz bir şekilde bölünüp çoğalması ile melanom adlı cilt kanseri türü ortaya çıkar.

Cilt kanseri türleri arasında her ne kadar az görülse de en tehlikeli olanı Melanom’dur. Melanom diğer organlara yayılma durumu ve cilt kanseri kaynaklı ölümlerde çoğunlukla sebep olma durumundan dolayı dikkat edilmesi gereken kanser türleri arasındadır.

Cilt kanserleri neden oluşur?

Güneş ışınları tüm deriyi etkileyebildiği gibi cilt kanserinde de başlıca nedenler arasında yer almaktadır. Ayrıca cilt tipi, ailesel geçmiş, ciltte bulunan benler ve solaryum da cilt kanseri oluşturan nedenler arasında sıralanmaktadır.

Cilt kanseri nasıl belli olur?

Ciltte sonradan ortaya çıkan bir leke veya lezyon cilt kanserinin belirtisi olabilir. Fakat tabii ki her leke ve lezyon cilt kanseri demek değildir. Ciltte ortaya çıkan leke ve lezyonlar mutlaka hem renk hem de şekil / büyüklük açısından takip edilmelidir. Bu konu mutlaka bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir.

Cilt kanserinin tanı aşamasında dermatolojik muayenede elle tutulan cihazlar ve bilgisayarlı sistemler kullanılıyor. Kesin tanı ise cerrahi işlem ile yapılan patoloji incelemesi sonucu koyulmaktadır.

Cilt kanseri nasıl tedavi edilir?

Cilt kanseri tedavisinde bilinen en kesin tedavi cerrahi tedavidir. Erken dönemde teşhis edilen melanom vakalarında direkt cerrahi uygulama yapılırken, ilerleyen vakalarda melanomun farklı organlara sıçrama durumunu da göz önünde bulundurarak daha geniş çaplı tedavi yöntemleri tercih edilmekedir.