Cam Kemik

Cam kemik hastalığı vücudun iskeletini oluşturan kemik dokusunun genetik bir mutasyon ile bozulması durumunda ortaya çıkar. Kemik dokusu düzensiz ve kırılgandır. Cam kemik hastalığı yani bir diğer adı ile Osteogenezis Imperfekta hastalığının farklı tipleri mevcuttur. Kimi hastalar henüz anne karnında iken hayatını kaybeder. Kimi hastalar ise doğum sonrasında yoğun bir tedavi sürecine tabii tutulurken, bazıları sadece koruyucu yaklaşımlar ile yaşamlarını sürdürebilir.

Cam Kemik Hastalığının Tanı ve Tedavisi

Cam kemik hastalığında tanı genellikle daha bebek anne karnında iken USG ile konulabilir. Bu durumda bebeğin sezaryen doğum ile dünyaya gelmesi gerekir. Çünkü normal doğum esnasında doğum kanalında yaşayacağı sıkışma ve baskı kemik kırıklarına sebep olabilir.

Cam kemik hastalarında doğumdan hemen sonra yapılan tetkik ve muayeneler ile tedavi sürecine başlanabilir. Çocuk ortopedi uzmanlarımız hem mevcut kırıkların tedavi edilmesi hem de yeni oluşabilecek kırıkların önlenmesi için gerekli koruyucu tedavilerin uygulanması konusunda yenilikçi tedavi yöntemlerini uygulamaktadır.

Cam kemik hastalığının tedavisi ve uygulanan yöntemler ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.