Boy Uzatma Ameliyatı

Sağlık sorunları veya estetik nedenler ile boy uzunluğunun arttırılması için yapılan cerrahi işlemler boy uzatma ameliyatı olarak tanımlanır.

Boy uzatma ameliyatı sonrasında uygulanacak rehabilitasyon ve egzersiz programı büyük önem taşır. Uzatma süresinde ve kemik iyileşmesi beklenirken egzersiz programına mutlaka devam edilmelidir.

Boy uzatma ameliyatları ve sonrasında rehabilitasyon programları tamamlandığında kişiler günlük hayatlarına devam edebilir ve spor yapabilir. Sadece kişilerin düşme ve çarpmalara neden olabilecek spor dallarından ve aktivitelerden bir süre uzak kalması faydalı olacaktır.

Boy uzatma ameliyatlarında hastanın durumuna bağlı olarak kullanılacak ameliyat yöntemi ve boyun uzama oranı değişmektedir. Burada en doğru ve gerçekçi karar hekimlerimizin muayenesi sonrası ortaya çıkar.

İlizarov Yöntemi

İlizarov yöntemi boy uzatma işlemleri haricinde, vücuttaki eğriliklerin düzeltilmesi, kırıkların tedavisi veya yanına bağlı deformasyonların tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. İlizarov yöntemi dışarıdan uygulanan bir yöntem olduğundan aynı zamanda dışarıdan tespit yöntemi olarak da adlandırılır.

Bu yöntemde kemik ince teller ve çemberler ile tespit edilir ve tedavi uygulanır. Genellikle ameliyat sonrası ertesi gün destek ile yürümeye başlanır ve hemen rehabilitasyon ve egzersizler ile tedavi desteklenir.

Kombine Yöntemi

Bu yöntemde kemiği tespit etmek için cildin dışında bir tespit sistemi ve aynı zamanda içeride de çivi ve plak kullanılır. İlizarov yönteminden farklı olarak bu yöntemde, dışarıdan tespit süresi kısadır. Özellike kozmetik amaçlı boy uzatma işlemlerinde, kişilerin günlük yaşamlarında dışarıdan bir mekanizmanın görünmesini istememelerinden dolayı kombine yöntem tercih edilmektedir.

Motoriza Çivi

Bu yöntemde İlizarov ve kombine yöntemden farklı olarak cilt dışında herhangi bir cihaz kullanılmaz, dışarıdan görünen bir sistem yoktur. Bu yöntem kemiğin uzaması sadece içerden bir sistem ile sağlandığından diğer yöntemlere göre çok daha konforlu bir seçenektir.

Bella Heath bünyesinde yapılacak boy uzatma işlemlerinde ameliyat sonrasındaki rehabilitasyon ve egzersiz programları da planlanmakta ve alanında uzman profesyonel bir ekip tarafından yönetilmektedir.