Erişkin Ürolojide daVinci Robotik Cerrahi

Robotik cerrahi sistemlerinin tercih edildiği operasyonların başında üroloji operasyonları yer alıyor. Bu alanda ise, özellikle radikal prostatektomi yani prostatın çıkarılması başta olmak üzere birçok ürolojik operasyonda daVinci Robotik Cerrahi sistemi tercih ediliyor.

DaVinci Robotik Cerrahi Sistemi, en fazla prostat kanseri cerrahisinde kullanılmakla birlikte, böbrek, mesane ve testis kanserlerinde gerçekleştirilen cerrahi operasyonlarda da tercih edilmektedir. 

Prostat Kanseri Ameliyatlarında daVinci Robotik Cerrahi Sisteminin Avantajları Nelerdir?

DaVinci Robotik Cerrahi sisteminin günümüzdeki en geniş kullanım alanlarında biri prostat kanseri tedavileridir. Prostat kanseri ile ilgili cerrahi operasyonlarda kullanılan geleneksel yöntemlere oranla hem operasyon esnasındaki detaylı çalışma imkanı hem de operasyon sonrasında hastalarda idrar kaçırma ve cinsel iktidarsızlık görülme oranını çok daha düşük düzeyde olması daVinci Robotik Cerrahi sisteminin tercih edilmesinin en önemli sebepleri olarak sıralanabilir.

DaVinci Robotik Cerrahi sistemi, prostat kanseri cerrahi operasyonlarının en yüksek düzeyde kesinlik ve hassasiyet ile gerçekleştirilmesini sağlar. 

Mesane Kanseri Ameliyatlarında daVinci Robotik Cerrahi Sisteminin Avantajları Nelerdir? 

Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen mesane kanserinde, farklı tedavi seçenekleri söz konusu olsa da, tümörün kas dokusuna ulaşması durumunda veya sık sık tekrar eden ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen kanser vakalarında cerrahi operasyon gerekli olmaktadır. Bu aşamada ise, daVinci Robotik Cerrahi tekniği hem operasyon başarısındaki yüksek oranları hem de operasyon sonrasında bağırsakların dış ortamla ilişkisinin olmaması sonucu, ameliyat sonrası bağırsak problemlerinin en az yaşanması gibi avantajlar açısından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Böbrek Kanseri ve Böbrek Üstü Bezi Hastalıklarının Ameliyatlarında daVinci Robotik Cerrahi Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Böbrek kanseri, böbreğin fonksiyonunu kaybetmesi ve böbrekten çıkan ana idrar kanalının doğuştan dar olduğu durumlarda gerçekleştirilen cerrahi operasyonlarda daVinci Robotik Cerrahi sistemi tercih edilmektedir. DaVinci Robotik Cerrahi sistemi gerek operasyon esnasında cerrahi ekibe sunduğu teknik imkanlar gerekse operasyon sonrasında hastaya sağladığı avantajlar ile tercih sebebi olmaktadır. Titremeyen, yüksek manevra becerisine sahip çok işlevli robotik kollar ile yüksek çözünürlüklü ve normal görüntünün 10 katı büyüklükte detay üzerinde çalışabilen cerrahi ekipler, daVinci Robotik Cerrahi sisteminin tüm avantajlarını böbrek cerrahisinde birebir kullanmakta ve kanserli dokuyu çevre dokuya zarar vermeden tam olarak çıkarılmasını sağlamaktadır. En önemli avantajı, böbreğe sınırlı olan kanserlerde, böbreğin korunması, sadece kanser dokusunun çıkarılmasına (Parsiyel Nefrektomi/ Nefron Koruyucu Cerrahi) izin vermesidir.